Python nasıl kurulur ?

Ekleyen : Kod Akademisi
Python başlangıç seviyesinde ilk yapmamız gereken Python'u çalıştıracak ortamın hazırlanmasını sağlamaktır.

Python Sürümleri

Burada yapacağımız orjinal sitesi üzerinden Python 2.7.x veya Python 3.6.x ve en son güncel olan Python 3.9.x sürümünü nasıl ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini videomuzda değiniyoruz. Python sürümlerinde en çok dikkat etmemiz gereken stabil sürümü tercih etmeliyiz. Diğer bir önemli nokta ise kullanacağımız proje alanında geliştirilen kütüphanelerin hangi sürümde daha stabil çalıştığını öğrenip, buna göre kurulum yapmaya dikkat ediniz.

Windows Python Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Windows işletim sistemine Python kuruyorsanız ilk ve en önemlisi Path otomatik eklenmesi için "Add to Path" seçeneğini seçerek, kurulumu yapmamız gerekmektedir. Bu CMD ve diğer kütüphaneleri otomatik tanımada çok önemli bir rol oynamasını sağlamaktadır.

Mac Python Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apple Mac işletim sistemlerine Python kurar iken dikkat edilmesi gerekenler yönetici "sudo" üzerinden işlem yapıp tam yetki ile kurulumu sağlamak olacaktır. Bu sayede Python'un pip ve diğer kütüphanelerini kurulumunda sorun yaşamayacaksınız.

Pip Yükleyicisi Çalışmıyor

Bunun en büyük sebebi Python'u kurar iken kurulumda atladığınız yada yönetici izni olmadan işlem yapmanızdan kaynaklanıyor.